Letnje gume se ne mogu koristiti zimi prema zakonu države Srbije. Loše performanse letnjih guma u zimskim mesecima mogu biti opasne po saobraćaj.

Menjanje guma svake sezone može biti dosadan posao. Ipak, od suštinskog je značaja za vašu bezbednost u vožnji. Dok neki vozači možda imaju privilegiju da žive u uslovima gde letnje vreme vlada veći deo godine, nažalost, nismo svi tako srećni.

Dozvolite da objasnimo zašto vožnja sa letnjim gumama nije dozvoljena u zimskim mesecima.

Koja je razlika između letnjih i zimskih guma?

Nažalost, razlika između zimskih i letnjih guma je prevelika da bi bile zamjenjive. Stoga, letnje gume u hladnom vremenu ne bi trebalo koristiti.

Postoji više razloga za to. Letnje gume nemaju kompleksnost šare, dubinu i aditive poput silike u samoj gumi neophodne za stvaranje snažne trakcije u zimskim uslovima. Suvo i hladno vreme su najgori uslovi za letnje pneutmatike, njihove mešavine guma obično zamrzavaju i gube svoju fleksibilnost, te najveći problemi nastaju na klizavim putevima.

Dizajni gazećih površina letnjih i zimskih guma značajno se razlikuju. To čini čak i najbolje gume za vruće klime nesposobnim da pruže potrebnu trakciju i sposobnost kočenja na ledenim i snežnim putevima.


Gume za zimu

Ukoliko su vam potrebne zimske gume, pročitajte naš vodič za kupovinu gde smo za vas odabrali najbolje gume za zimu.

Kako identifikovati letnje gume?

“Šta su letnje gume?” još je jedan način na koji se može postaviti ovo pitanje.

Letnje gume su gume dizajnirane za upotrebu u toplim temperaturama. Njihova odlična trakcija na suvom i mokrom putu osigurana je njihovim mešavinama guma i optimalno prilagođenim šarama gazeće površine.

Dizajn gazeće površine letnjih guma znatno se razlikuje od guma za sve sezone i zimske gume, što rezultira manjim otporom kotrljanja, izuzetnim upravljanjem, boljom otpornošću na toplotu i odličnom prevencijom akvaplaninga. Ali, kako se to postiže?

Prvo, letnje gume se oblikuju u asimetričan ili direkcionirani oblik gazeće površine, koji ima plitke kanale i velike, često međusobno povezane, blokove gazeće površine ili čvrste rebra. Ovo značajno povećava površinu kontakta gume sa putem, što pomaže stvaranju trakcije na suvim i mokrim putevima.

Akvaplaning je još jedan problem s kojim se suočavaju letnje gume. Ova opasna opasnost na putu izbegava se bočnim i kružnim kanalima koji usmeravaju vodu kroz otisak, optimizujući površinu kontakta. Letnje gume na kiši se bolje ponašaju u poređenju sa drugim tipovima guma.

Gume dizajnirane za toplije vreme nemaju duboke šare, jer im za to nema potrebe. Duboke šare bi rezultiirale setom guma koji pruža loše performanse i brzo se troši tokom letnjih meseci.

Da li se letnje gume brže troše?

Tipično, letnje gume su dobre za oko 50,000 kilometara. Da, letnje gume se brže troše u poređenju sa gumama za sve sezone ili zimskim gumama. Razlog tome su njihove mešavine guma i uslovi vožnje. Letnje gume su dizajnirane da izdrže visoke temperature, ali to ipak utiče na njihovo trošenje gazeće površine.

Vožnja u negativnim temepraturama sa letnjim gumama

Idealna temperatura vožnje za letnje gume je iznad 10 stepeni Celzijusa. Vožnja letnjim gumama zimi, posebno na snegu ili ledu i u ekstremnim zimskim uslovima, nije dobra ideja.

Da li letnje gume imaju dovoljno trakcije na hladnom vremenu?

Kada temperature padnu, letnje gume više nisu u mogućnosti da stvore iste nivoe trakcije. Letnje gume pri temperaturama od 30 stepeni već imaju problema, a kada temperature dalje padnu, problemi postaju još veći.

Tipični elementi šare gazeće površine nisu sposobni da generišu istu trakciju kao šara zimskih guma. Pored toga, letnje gume su takođe poznate po niskom otporu kotrljanja, što sprečava gume da ubrzavaju i zadrže kretanje napred u takvim uslovima. Korišćenje letnjih guma na snegu ili ledu je loša ideja.

Šta se dešava sa gumama na hladnom vremenu?

Ako gume zimi nemaju potrebne gumene materijale, one doslovno mogu da se zamrznu. To znači da njihove mešavine guma gube fleksibilnost kada temperature padnu. Zbog toga, njihove šare gazeće površine nisu sposobne da generišu trakciju na klizavim putevima.

Tvrda šara gume je nebezbedna za vožnju

Kada letnje gume izgube svoju elastičnost, one nisu u mogućnosti da čvrsto prijanjaju uz površinu puta, čak i bez snega ili leda. Gubitak trakcije dovodi do smanjenih sposobnosti upravljanja, skretanja i kočenja, što lako može rezultirati nezgodom. Pored toga, gume takođe mogu doživeti i druge vrste oštećenja kada im se mešavine guma stvrdnu.

Da li letnje gume pucaju zimi?

Da, letnje gume zimi mogu pući. Ove gume često puknu u hladnom vremenu, jer se stvrdnuta mešavina guma gubi svoju fleksibilnost i elastičnost, što može rezultirati pucanjem i izlaskom vazduha iz gume. Ove pukotine mogu se pojaviti duž oblasti šare gazeće površine ili bočnog zida i nema načina da se šteta preokrene. Gume sa takvom štetom treba zameniti.

Koliko hladno je prehladno da se vozi sa zimskim gumama?

Letnje gume nikada ne bi trebalo koristiti zimi. Opšti pravilo je da je temperaturni opseg letnjih guma iznad 10 stepeni Celzijusa.

Dakle, kada preći na letnje gume?

Kada primetite da se temperature prosečno kreću oko 10 stepeni, vreme je da počnete razmišljati o tome. Sve što je niže od toga ometaće performanse i sigurnost vožnje seta letnjih guma. Čak i najbolje gume za toplije vreme prouzrokujuće probleme za vaše vozilo u tom trenutku.

Zimske Gume vs. Letnje Gume

Kada je reč o zimskim i letnjim gumama, postoje jasne razlike između ovih vrsta guma. Od njihovog dizajna gazeće površine i mešavine gume do njihove primene, ove gume imaju različite primene – u osnovi, kada, gde i pri kojim temperaturama se ove gume trebaju koristiti.

Najbitnije razlike između letnjih i zimskih guma:

  • Letnje gume imaju čvrste elemente gazeće površine, dok su zimske gume poznate po svojoj gustoj šari gazeće površine
  • Zimska mešavina je mekša da bi gumu održala elstičnijom pri smrzavanju, dok letnje mešavine ciljaju na sprečavanje otpora toplote
  • I zimske i letnje gume mogu izbeći akvaplaning, ali letnji modeli su u tome bolji
  • Letnje gume obično su modeli za dobre performanse pri vožnji, dok su zimske gume fokusirane na sprečavanje proklizavanja
  • Zimske gume su mekše te imaju bolje prianjanje na putu, što poboljšava trakciju na snegu, ali povećava potrošnju goriva

Skladištenje letnjih guma tokom zime

S obzirom na to da je odgovor na “Da li možete koristiti letnje gume zimi?” ne, moraćete promeniti ove gume. Ali, gde ih onda čuvate kada nisu u upotrebi?

Ako imate dostupan prostor za skladištenje, sledeći korak je naučiti kako pravilno skladištiti gume. Čuvanje guma zahteva vreme, prostor i nekoliko materijala. To je kako bi se osiguralo da se gume čuvaju od deformacija, hladnoće, sunčeve svetlosti i vlage.

Dobar “trik” je da svoje gume stavite u kese, kako bi zadržavale vlagu. Sigurno ste primetili nekada kako guma postane čvrsta i lomljiva kada je predugo na suncu.

Alternativa: Kupite gume za sve sezone

Ako ne želite da kupujete dva seta guma, gume za sve sezone i sve vremenske gume su dobra alternativa. Najbolje gume za zimu i leto nalaze se u ovim hibridnim kategorijama.

Ove gume se smatraju najboljim od oba sveta. Opseg temperature guma za sve sezone je širi u poređenju sa opsegom temperature letnjih i zimskih guma. Gume za sve sezone, a posebno gume za sve vremenske uslove, nude trakciju, performanse i sigurnost u vožnji kako u toplim, tako i u hladnim temperaturama.

Na ovaj način, dok to vreme i zakoni dozvoljavaju, takve gume mogu biti bolja opcija za većinu vozača. Naravno, debata između guma za sve sezone i guma za sve vremenske uslove takođe je aktuelna tema.

Često Postavljena Pitanja

Da li smem koristiti letnje gume i zimi?

Korišćenje letnjih guma u zimskim uslovima nije dobra ideja. To je zbog njihove nesposobnosti da pruže trakciju i dobre performanse kočenja na klizavim površinama puta. Samo letnje gume nedostaje dizajn šare i mešavina gume neophodna za brzo kočenje, što rezultira opasnim uslovima vožnje.

Da li je bezbedno voziti kada je temperatura u minusu?

Čak i ako na svom vozilu imate odgovarajuće gume za hladno vreme, vožnja u smrzavajućim temperaturama može biti opasna. To je zbog mogućnosti zamrzavanja puteva i prisustva leda i bljuzgavice, što sprečava gume da pronađu adekvatnu trakciju. Različiti opasni tipovi puteva u zimskim uslovima rezultiraju opasnim uslovima vožnje. Vozite oprezno!

Kada je najbolje kupiti letnje gume?

Najbolje vreme za kupovinu guma trebalo bi da bude pre nego što njihova sezona zapravo počne. Za letnje gume to je oko aprila. To će vozačima omogućiti da uštede novac prilikom kupovine novog kompleta letnjih guma, jer su cene obično niže pre početka sezone. Na ovaj način, dostupne su i opcije visokog kvaliteta i pristupačne opcije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending